DUYURULAR

* " TÜRKİYE KAMP VE KARAVAN DERNEĞİ'NDE YENİ DÖNEM" "PARLAMENTO DERGİSİNDE"
(Haberler'i tıklayınız)

* " ÜLKEMİZDE KAMPÇILIK VE KARAVANCILIĞI TANITMAYI VE SEVDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ " "PARLAMENTO DERGİSİNDE"
(Haberler'i tıklayınız)

* " DERNEĞİMİZE YAPMIŞ OLDUĞUMUZ SÖZLEŞMELERLE İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR"
(Haberler'i tıklayınız)

* " 21 - 25 MAYIS BEYŞEHİR GEZİMİZDEN KARELER" (Haberler'i tıklayınız)

* KASTAMONU "DADAY" BAHAR GEZİSİ YAZISI ve FOTOĞRAFLARI İÇİN (Gezi Notları'ı tıklayınız)

* FICC ve TKKD
Yurtiçi ve Yurtdışı
RALLY'LERİ
(Haberler'i tıklayınız)

* MOTOKARAVANLARDA
AĞIRLIK KONUSUNDA
MÜJDELİ HABER
(Haberler'i tıklayınız)

* Fransa’ya gidecekler dikkat: Aracınızda “alkol test aleti” bulundurun
(Haberler'i tıklayınız)

* Avrupa’daki kampinglerde konaklama fiyatları
(Haberler'i tıklayınız)

* "AYLIK YEMEKLİ TOPLANTIMIZ
Covit19 virüs salgını nedeni ile yapılamamaktadır" <
(Haberler'i tıklayınız)


* "KAMPİNG KURMAK İSTEYENLER İÇİN ÖRNEK PROJE"
(Kamping Projesi'ni tıklayınız)

* "OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTIMIZI YAPTIK"
(Haberleri tıklayınız)

* Seçim Aydın
diyor ki:
"KARAVANLAR BU ÜLKENİN DE HAKKI"
(Gazete Kamp-Karavan'ı tıklayınız)

* Prof. Dr. Şükrü Kızılot diyor ki:
"260 UÇAK BİR KARAVAN EDİYOR"
(Haberleri tıklayınız)

* "KARAVAN ALAMIYORSANIZ UÇAK ALIN!"
(Gazete Kamp-Karavan'ı tıklayınız)

* TÜRKİYE'YE YÖNELİK SCHENGEN VİZESİ PROSEDÜRLERİNDE İYİLEŞTİRME
(Haberleri tıklayınız)

* TÜRKİYE İLE GÜRCİSTAN ARASINDAKİ "KİMLİKLE GEÇİŞ" UYGULAMASI
(Haberleri tıklayınız)


*
* TRAFİK KAZALARI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER
(Haberleri tıklayınız)

* GEZİLERDEN NOTLAR... (Gezi Notlarını tıklayınız)

* SİTEMİZ SÜREKLİ GÜNCELLENMEKTEDİR.

* GÜNCEL BİLGİLERE VE FOTOĞRAFLARA ULAŞABİLMEK İÇİN
(Haberleri tıklayınız)

* GÜNCEL OLMAYAN BİLGİLERE ULAŞABİLMEK İÇİN (Arşiv'i tıklayınız)

* MOTORLU KARAVAN ve ÇEKME KARAVANLARLA İLGİLİ MEVZUAT
(Haberleri tıklayınız)

* MOTORLU KARAVAN ALMAK İSTEYENLER İÇİN PRATİK REHBER
(Motorlu Karavanı tıklayınız)


* ULUSLARARASI EHLİYET ZORUNLULUĞU KALKTI
(Haberleri tıklayınız)

Site İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün37
mod_vvisit_counterDün171
mod_vvisit_counterBu Hafta37
mod_vvisit_counterGeçen Hafta1155
mod_vvisit_counterBu Ay507
mod_vvisit_counterGeçen Ay5760
mod_vvisit_counterTümü1152713

Sitede Ara

Kamping Projesi

ÜYE FORMU

Kampçılık – Karavancılık: Birinci Sınıf Özgürlük


Özgürlük. Hareket. Muhteşem bir açık hava. Diğer kültürleri tanımak. Uluslar arası arkadaşlıklar… Sayısı sürekli artan tatilcileri çekmeye devam eden bir o kadar şey daha.

İster en az sayıda valize, bir çadıra, isterse bir karavana veya motorlu bir karavana sahip olsunlar, hepsi de belli bir bölgeyi keşfe mümkün olduğunca fazla zaman ayırmak ister. Bütçenize uygun olmasının yanı sıra Kampçılık ve Karavancılık insanlık için edinmeye değer bir tecrübedir.

Kampçılar için olmazsa olmaz..

İş yaşamının kısıtlamalarından bağımsız olsalar da, kampçılar ve karavancılar şehir yaşamını unutmazlar. Özgürlüklerini, yaşam kalitesini ve güvenlik bulabilecekleri bir vaha keyif almalarında esastır. 

Macera için bir sıçrama tahtası, hemfikir insanlarla buluşmak için uygun bir yer olan ve kampçıları baş tacı eden herhangi bir Derneği, misafirleri için özel olarak belirlenmiş bir misafirperverlik seviyesini temin etmelidir. Bu misafirperverliği Uluslararası Kampçılık ve Karavancılık Federasyonuna (F.I.C.C.) bağlı bir Dernek sağlayabilir. Bu resmi garanti kampçıların seçimini güçlü bir şekilde etkiler.   

F.I.C.C.: Kampçılığın ve Karavancılığın Uluslararası düzeyde teşviki

Kampçıların ve karavancıların çıkarlarını uluslar arası düzeyde koruyan F.I.C.C., turizmin bu büyüyen şeklini sürekli teşvik etmektedir. F.I.C.C. kendisi tarafından verilen Uluslararası Kampçılık Kartına sahip kampçıların yanı sıra bağlı Derneklere yardımcı olur. Kamp yerlerinin uluslararası alanda tasnifi; teçhizat, hijyen ve güvenlik alanlarında I.S.O. ve C.E.N. standartlarına uygunluk, sorunlara çözüm bulunup uygulamaya konması, kampçıların çevreyi koruma ve kültürel miraslara saygı konularında bilinçlendirilmesi F.I.C.C.’nin öncelikli ilgi alanlarıdır.

F.I.C.C.: İstikrarlı bir güç

Kurulduğu 1933 yılında F.I.C.C., 7 ülkenin 16 Kulübünden oluşmaktaydı. Bugünse 32 ülkenin 56 Derneğinden oluşan, teknik komiteleri vasıtasıyla kampçılığı ulusal ve uluslararası düzeylerde temsil ve teşvik eden, koruyan yekvücut bir güçtür. Üyeler, herhangi bir Kampçılık Derneğinden uzmanların katılmaya hakkının bulunduğu her bir Komisyon nezdinde dileklerini iletebilmek üzere lobi faaliyetinde bulunur. Bu hususlar daha sonra,  tüm üyelerin davet edildiği yıllık Uluslararası Toplantı esnasında toplanan Genel Kurulda gündeme getirilir.

Uluslararası Toplantılar

Uluslararası etkinliklerin ilham verdiği eğlence ve dostlukla bağlantılı olarak, F.I.C.C. toplantıları kampçılığı ve karavancılığı dünya çapında ilerletecek stratejiler geliştirmek için yegâne fırsattır. Öyle ki İngiltere’den Japonya’ya, İsveç’ten Kuzey ve Güney Amerika’ya, İsrail’den Portekiz’e, tartışmalar hemen yapıcı bir hal alır: mevcut veya değil, tüm F.I.C.C. üyeleri çıkarlarını en üst düzeyde savunmak için fırsat bulur.     

Kampçılık

Bugün kampçılık öncelikle bir dinlenme faaliyeti ve insanların geçici olarak açık havada yaşadığı bir faaliyettir.

Kampçılık doğayı ilk elden deneyimleme fırsatı sağlar. Kampçılar balık tutma, avlanma, yüzme, bitkileri, kuşları ve yaban hayatı inceleme ve izleme ve de doğayı fotoğraflama gibi faaliyetlere katılırlar. Bunlar kadar önemli olmakla birlikte, kampçılık insanlara şehir yaşamının stresinden kaçma fırsatı sunar. Kamp alanına veya kamp alanından yürüyüşler söz konusu olduğunda fiziksel faydalar sağlar ve birçok açık hava meraklısı, kampçılığın gençlere özgüven telkin ettiğine ve daha yaşlı kampçılara da, aşina olmayan bir çevrede kendilerine meydan okuma fırsatı sunduğuna inanır.

Kamp Alanları

Çeşitli kampçılık türleri olduğu gibi, kampçıların geçici yuvaları haline getirebileceği çeşitli kamp alanı türleri de vardır. Kamp alanları ormanlarda ve çöllerde, yüksek düzlüklerde ve dağlarda, göl kıyılarında ve okyanus sahillerinde bulunabilir. Daha fazla bilgi için, yerel bir kampçılık rehberine bakınız.

Çadırlar

Çadırlar hafif çadır bezlerinden yapılmış taşınabilir barınaklardır. Muhtelif şekilleri ve büyüklükleri vardır. En popüler olanı kubbe şekilli veya kendinden ayakta duran modelidir. Bu modeli kurmak kolaydır ve ağaç dallarından veya diğer nesnelerden destek alınmasını gerektirmez. Çoğu çadır, içinde rahatça uyuyabileceği yetişkin sayısına göre iki, üç veya daha fazla kişilik olarak tasarlanmıştır. Çadırlar, sadece bir kampçının uyuyabileceği küçük modellerden 12 kişilik grupların barınabileceği daha büyük modellere kadar çeşitlilik arz eder.

Bir çadır satın almadan önce, kampçı çadırı ne zaman ve nerede kullanacağına karar vermelidir. Sadece bir yaz kampında kullanılacak çadırın kuvvetli dağ rüzgârlarına karşı ayakta durması gerekmez. Sık sık yağmur yağan alanlarda kamp yapmak, içerisindekileri kuru tutacak, dışı su geçirmez veya yağmurun üzerinden akıp gittiği bir çadırı gerektirir. Sıcak havada kamp için, bir çadırın hava devridaimi için birçok havalandırma yeri olmalıdır. Bu havalandırma yerlerinin ağ ile kaplı olması böceklerin girmesini engeller. Çadırın zemini ile yeryüzü arasına yerleştirilecek su geçirmez bir malzeme şeklindeki zemin kaplaması, çadırı hasardan korur ve rutubeti içeri almaz.   

Bir çadır satın aldıktan sonra, kurma konusunda pratik yapın. Evde pratik yapmanız, çadırı rüzgârlı veya yağmurlu hava koşullarında kurmanızı çok daha kolaylaştıracaktır.

Karavancılık & Motorlu Karavancılık

Karavancılık ve Motorlu Karavancılık genç çocuklu aileler, emekliler ve sırt çantası taşıyarak çadır kurmak istemeyenler için gözde bir uğraştır. Her şeyi sırtlarına yüklemektense, Karavan ve Motorlu Karavan meraklıları donanımlarını bir arabada veya karavanda taşır.

Kamp alanları tipik olarak bir çadır sahası, kullanıma hazır bir ateş yakma çukuru veya ızgara ve tuvaletleri içerir. Bazı alanlar duş yerlerine ve yakınlarında bir malzeme dükkânına da sahiptir. Birçok kamp, kampçıların keyfini çıkarabileceği göl gibi bir su kaynağı veya patika yakınında bulunur. Kampçılık uzak ve yalnız bir mahal arayanlar için değildir; aksine çoğu insan, kampçı arkadaşlarla tanışmak ve daha büyük gruplar halinde kamp yapmanın sosyal yönünden keyif alır. İlk defa kampa çıkanların çoğu kırlık alanlara aşina olabilmek ve yakındaki patikalarda kısa, günlük yürüyüşlere çıkarak kendilerine güvenlerini artırabilmek için Karavancılığı ve Motorlu Karavancılığı dener.

Çevre

Geçen on yıl içerisinde, günlük yaşamın çevre üzerindeki etkisi hakkında sayısız tartışma yapıldı. Kampçılık ve karavancılık dünyası doğayı kucaklar ve bu kampçıların eylemleri çevre üzerinde etkili olabilir. Girişilen herhangi bir kampçılık veya karavancılık etkinliğinin, üzerinde yaşadığımız dünyaya zararlı etkisinin en düşük düzeyde olması esastır.

F.I.C.C.’nin politikası, bu hobinin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin kamu görüşünde en aza indirgenmesi için yöntemler önerilmesine gayret eder. Bu, kullanılan alanları ve teçhizatı ve de bahsi geçen teçhizatın imalatçılarını aşağıdaki hususlarda etkileme çabalarını içerir.
Kamp Alanları
Alan sahiplerini ve müteahhitlerini;
-  alanlardaki doğal ağaçları ve yeşilliği koruma ve inşaat esnasında ve de sonrasında sayfiye yerine verilen rahatsızlığı asgari seviyede tutma,
-  doğal ve bilimsel ilgi uyandıracak sahalar yaratma,
-  mümkün olduğunca fazla sayıdaki alan hizmetinde geri dönüştürülebilir enerji kaynakları kullanma,
-  çimler üzerindeki hasarı azaltmak için karavanların ve motorlu karavanların düzenli aralıklarla yerinin değiştirilmesi,
-   kalabalık dönemlerdeki sıkışıklığı azaltmak için açık olunan sezonların uzatılması hususlarında teşvik etmek.
Alanı kullananları;
-   kamp yaptıkları alana saygı gösterme ve alanı iyi durumda bırakma,
-   yerel bölgeleri ziyaret ederken toplu taşıma araçlarını mümkün olduğunca çok kullanma,
-   zemin bezleri kullanmayarak gerekiyorsa yerine sayvan halıları kullanma hususlarında teşvik etmek.
Çadırlar
Çadır imalatçılarını, alan sahiplerini ve çadır kullanıcılarını;
-    konuşlandırıldıkları alanın zeminine verilen zararı asgari seviyede tutacak çadırlar tasarlama,
-    üretimde geri dönüştürülebilir malzemeler kullanma,
-    suyun ısıtılması için güneş enerjisi kullanma (kara çanta)
-    toplu yemek pişirme veya odun sobalarının kullanımı ile yakılan hidrokarbon miktarını azaltma hususlarında teşvik etmek.
Karavanlar ve Motorlu Karavanlar
Karavan ve Motorlu Karavan imalatçılarını;
-    çekiş etkeni düşük araçlar tasarlama,
-    üretimde sadece işletmeye açık ormanlardan gelen ahşabı kullanma,
-    iskeletin ve mobilyaların imalatında hafif malzemeler kullanma,
-    geri dönüştürülebilir malzemeler kullanma,
-    yüksek verimliliğe sahip yalıtım kullanma,
-    dahili enerji için geri dönüştürülebilir kaynaklar kullanma,
-    monte edilen teçhizatın gerekli olup olmadığını inceleme hususlarında teşvik etmek.
Karavanlar, motorlu karavanlar ve çekici araçlar
Yukarıdakileri kullanan herkesi;
-    aracı fazla yüklememe,
-    gidilen yerden kolaylıkla alınabilecek gereksiz malzemeleri taşımama,
-    aracı fazla ısıtmama/soğutmama,
-    zemine verilen hasarı azaltmak için kişisel teçhizatın sabit parçalarının yerini değiştirme,
-    zemini atık maddelerle ve aracın yağı/yakıtı ile kirletmeme,
-    yakıt tüketimini azaltmak için araç kullanma tekniklerini iyileştirme hususlarında teşvik etmek.

 
© 2010 Türkiye Kamp Karavan Derneği