DUYURULAR

* " TÜRKİYE KAMP VE KARAVAN DERNEĞİ'NDE YENİ DÖNEM" "PARLAMENTO DERGİSİNDE"
(Haberler'i tıklayınız)

* " ÜLKEMİZDE KAMPÇILIK VE KARAVANCILIĞI TANITMAYI VE SEVDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ " "PARLAMENTO DERGİSİNDE"
(Haberler'i tıklayınız)

* " DERNEĞİMİZE YAPMIŞ OLDUĞUMUZ SÖZLEŞMELERLE İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR"
(Haberler'i tıklayınız)

* " 21 - 25 MAYIS BEYŞEHİR GEZİMİZDEN KARELER" (Haberler'i tıklayınız)

* KASTAMONU "DADAY" BAHAR GEZİSİ YAZISI ve FOTOĞRAFLARI İÇİN (Gezi Notları'ı tıklayınız)

* FICC ve TKKD
Yurtiçi ve Yurtdışı
RALLY'LERİ
(Haberler'i tıklayınız)

* MOTOKARAVANLARDA
AĞIRLIK KONUSUNDA
MÜJDELİ HABER
(Haberler'i tıklayınız)

* Fransa’ya gidecekler dikkat: Aracınızda “alkol test aleti” bulundurun
(Haberler'i tıklayınız)

* Avrupa’daki kampinglerde konaklama fiyatları
(Haberler'i tıklayınız)

* "AYLIK YEMEKLİ TOPLANTIMIZ
01 Aralık CUMARTESİ 2018'DE" <
(Haberler'i tıklayınız)


* "KAMPİNG KURMAK İSTEYENLER İÇİN ÖRNEK PROJE"
(Kamping Projesi'ni tıklayınız)

* "OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTIMIZI YAPTIK"
(Haberleri tıklayınız)

* Seçim Aydın
diyor ki:
"KARAVANLAR BU ÜLKENİN DE HAKKI"
(Gazete Kamp-Karavan'ı tıklayınız)

* Prof. Dr. Şükrü Kızılot diyor ki:
"260 UÇAK BİR KARAVAN EDİYOR"
(Haberleri tıklayınız)

* "KARAVAN ALAMIYORSANIZ UÇAK ALIN!"
(Gazete Kamp-Karavan'ı tıklayınız)

* TÜRKİYE'YE YÖNELİK SCHENGEN VİZESİ PROSEDÜRLERİNDE İYİLEŞTİRME
(Haberleri tıklayınız)

* TÜRKİYE İLE GÜRCİSTAN ARASINDAKİ "KİMLİKLE GEÇİŞ" UYGULAMASI
(Haberleri tıklayınız)


*
* TRAFİK KAZALARI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER
(Haberleri tıklayınız)

* GEZİLERDEN NOTLAR... (Gezi Notlarını tıklayınız)

* SİTEMİZ SÜREKLİ GÜNCELLENMEKTEDİR.

* GÜNCEL BİLGİLERE VE FOTOĞRAFLARA ULAŞABİLMEK İÇİN
(Haberleri tıklayınız)

* GÜNCEL OLMAYAN BİLGİLERE ULAŞABİLMEK İÇİN (Arşiv'i tıklayınız)

* MOTORLU KARAVAN ve ÇEKME KARAVANLARLA İLGİLİ MEVZUAT
(Haberleri tıklayınız)

* MOTORLU KARAVAN ALMAK İSTEYENLER İÇİN PRATİK REHBER
(Motorlu Karavanı tıklayınız)


* ULUSLARARASI EHLİYET ZORUNLULUĞU KALKTI
(Haberleri tıklayınız)

Site İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün89
mod_vvisit_counterDün279
mod_vvisit_counterBu Hafta368
mod_vvisit_counterGeçen Hafta3669
mod_vvisit_counterBu Ay8583
mod_vvisit_counterGeçen Ay12682
mod_vvisit_counterTümü610535

Sitede Ara

Kamping Projesi

ÜYE FORMU

Gezi Notları

Daday Gezisi

 

ENDER GÜNEY

 

Değerli Kampçı Dostlar,

Kastamonu Daday’a planladığımız gezi, bildiğiniz gibi çok öncelerden planlanmış, kararlaştırılan tarihte havaların birdenbire sıfır derecenin altına düşmesi ile bir sonraki haftaya ertelenmişti. Ancak “soğuk havaya meydan okuyan ve biz kampçıyız, soğuk bize vız gelir” diyen “cesur kampçı-karavancı dostlar” kararlaştırılan tarihte Daday’a gittiler. Biz de bir hafta sonra “gecikmeli olarak” gezimizi gerçekleştirdik.

İşte size Daday Gezisinin kısa özeti:

Ankara’dan sabah hareketle saat 13.30 sıralarında Kastamonu’ya ulaştık. İl Turizm Müdürlüğünden bir yetkili bizi karşıladı ve önceden ayrılan bir alana park ettik. Mihmandarımız Nagehan Hanım bizi önce Münire Sultan Sofrasına götürdü orada yöresel yemekler yedik. Daha sonra Bedesten’de hediyelik eşya vs. alışveriş yaptık. Kastamonu müzesini gezdik ve sonra saat 17.30 gibi Daday’a geldik. Karavanlarımızı parkettik ve serbest zaman. Cumartesi günü İksir Otel’in bize tahsis ettiği araçla Daday’ın özgün pazarına gittik, alışveriş yaptık ve döndük. Saat 17.00 gibi aynı araçla Yumurtacı Gölü’ne gittik ve beş çayımızı içtik. Akşam masaları birleştirerek mangallar yandı, biraz sohbet vs. Bu arada at binenler, ATV ile safari yapanlar günlerin ve güzel havanın tadını çıkardı.

 

İlk hafta Daday Gezsine katılanlar: (Cesur kampçılar)

Oğuz Tokalak, Güven Nuri Kayral, Rıfat Poşpoş, Engin Tanyıldızı, Ertuğrul Bılıkçı, Cem Ayaroğlu,         Togan Batur Gürbüzer,

İkinci hafta Daday Gezisine katılanlar: (İhtiyatlı kampçılar)

Ömer Koç - Alev Diker - Halil Atay - İbrahim Erdağ - Turgay Ataman - İlhan Yılmaz - Ender Güney -
Bahri Öktem -  Doğan Özcan - Gönül Tavzar - Orhan Kalkan.

 

 

 


 

Eylül Ayı Gelince

CENGİZ ERGİN

 

Değerli Kampçı Dostlar,

Karavan seyahati için ideal bir ay olarak bilinen Eylül gelince, kıpır kıpır olan içimizi biraz serinletmek üzere karavanımıza binip Ankara’dan hareket ettik. Yaklaşık 1,5 ay süren seyahatimizden bazı notları sizinle paylaşmak istedim.

 

YENİ BİR PAMUKKALE

Pamukkale ilk durağımız idi. Tüm kampçı dostlarımıza Pamukkale’yi mutlaka görmelerini öneririm. Travertenlerin bulunduğu bölgedeki tüm binalar yıkılmış (eskiden olan Özel İdarenin Oteli dahil) tam bir antik bölge haline getirilmiş. Tarihe meraklı kişilere kesinlikle tavsiye edilir. Ayrıca travertenlerin altındaki gölet (yanında üç adet yüzme havuzu var) gece ışıklandırılmakta ve mutlaka görülesi bir manzara oluşturmaktadır. Tam göletin karşısında rahatça kalınabilecek yeni yapılmış bir kamping var. Gönül rahatlığı ile kalınabilir.

 

AYDIN – YENİPAZAR – ÖDEMİŞ VE GÖLCÜK YAYLASI

Denizli’den Aydın’a giderken Aydın’a 30 km kala Yenipazar ilçesine (anayoldan 9 km içeride) girip Sümer Pidede mutlaka pide yemelisiniz.

Tarihe ve doğal güzelliklere meraklı dostlarımıza Ödemiş, Gölcük Yaylasını görmelerini kesinlikle öneririm.  Ödemiş’te Hurşit’te köfte yemeli, yaz aylarında bir çok takım yurt dışına kamp yapmaya giderken bazı takımların da kamp için tercih ettikleri Gölcük Yaylası ve gölü de görülmelidir.

 

 

BİRGİ : KESTANE VE CEVİZ DİYARI


 

Bu arada Aydınoğulları devletinin kurulduğu ve ilk Türk

Denizcisi Aydınoğlu Umur Beyin memleketi Birgi de çok enteresan bir yöre . (http://www.birgi.bel.tr) . Tarihe meraklı kişilerin etkilenebileceği bir çok arkeolojik kalıntının da görülebileceği bir yer. Birgi’de konaklamak için bir adet pansiyon bulunmakta ve bu pansiyon karavanlar için gerekli olanakları da sağlamaktadır. Bölge kestane ve ceviz bölgesi.Ayrıca yol üzerindeki Tire’ye uğrayıp keçeden yapılmış kaşkoldan şala şaldan masa örtülerine masa örtülerinden yer örtülerine kadar tüm  ürünleri de imalatçılarında mutlaka görmelisiniz.

 

 

LAZOĞLU KAMPİNG

Bu arada yolunuz Kuşadası Davutlar bölgesine düşerse tam Milli Park girişinde bulunan Lazoğlu Kamping kalınabilir bir yer. Özellikle sahibi Salih Bey tam bir Karadenizli.

(03.10. 2011)

 


Bir "Doğu Karadeniz Gezisi"nin ardından

GÜVEN KAYRAL - ENGİN TANYILDIZI

14 günde 2500 km yol yaptık. Karadeniz sahil yolu, çok şeritli, kaliteli, asfalt, genelde inişi çıkışı çok olmayan bol tünelli harika bir yol. En uzunu 4 km olan 25-30 tünelden geçtik galiba…

Hopa’da sabah otogardan kalkan otobüsle günübirlik Gürcistan’ın ikinci büyük şehri olan Batum’a geçtik. Gürcistan’a Triptik ve Yeşil Kart Sigortası yaptırmadan da araçla geçmek mümkünmüş.  . Yakıt yarı yarıya ucuz. Batum tarihi ancak bakımsız bir şehir. Sahil yolu civarındaki restorasyonlarla, bir iki mahalleye Avrupai görüntü verilmiş. Kiliseleri çok süslü ve bakımlı. Restorasyona devam ediyorlar.

Türk işletmeci çok. Restoranlar uygun fiyatlı. 1 TL = 1 Lari
GEÇEN yılın yorgunluğunu atma ihtiyacıile, 76. F.I.C.C Hırvatistan Rally yol arkadaşımız Engin Tanyıldızı’nın teklifi birleşince, bir Doğu Karadeniz gezisi yapma konusunda mutabık kaldık. 10 Temmuz 2011 Pazar günü Meral ve Güven Kayral, Saadet ve Engin Tanyıldızı olarak 4 kişi Ankara’dan yola çıktık.

Amasya’da;  Çakallar Tepesinde panoramik manzarayı seyrederek yediğimiz yemekten sonra II. Beyazıt külliyesi, müzeler, Yeşilırmak kordonundaki ahşap konaklar,  Kaya Mezarları, Bimarhane (Darüşşifa)yı gezmeyi müteakip Taşova’ya gelmeden önce Borabay Gölüne varıp göl kenarında konuşlandık. Borabay Gölü 1450 m rakımda, kuzeyi çam ormanı, güneyi meşe ve kayın ormanlarıyla kaplı, iki yamaç arasında, heyelanla önü kapanarak oluşmuş küçük ama sevimli ve büyüleyici bir göl. Belediye’ye ait bungalow evlerin birinden elektrikte verdiler. Bol fotoğraf çektik.

Ertesi sabah Taşova, Erbaa üzerinden Niksar ilçesinin kalesinde dinlenerek, devamla Çamiçi Yaylasını geçip Akkuş İlçesi üzerinden Ünye’ye indik. Akkuş-Ünye arasındaki yol çoğunlukla bozuk olmakla beraber doğa güzelliği, serinlik ve sis oyunlarıyla bir harika. Ünye’de Gülen İ.N. Kum Kampingde kaldık. Deniz kenarında, manzaralı, ilçe merkezine 1,5 km mesafeli, karşısında Carrefur ve BİM marketleri olan mütevazı bir kamping.

ORDU VE GİRESUN
Ertesi gün Ordu ve Giresun şehir merkezlerinde müzeleri, kaleleri, kiliseleri, camileri gezdik. Ordu’daki Boztepe’ye teleferikle çıkıldı. Manzara güzel. Giresun’daki kalede Topal Osman’ın mezarında onu yad ettik. Kurtuluş savaşında Atatürk’e, valiliği aracı kullanmadan, doğrudan telgraf çekebilen, Atanın güvendiği, sonradan özel korumalığına aldığı, Balkan Savaşında kalçasından şarapnel yarasıyla aksak kalmış bir milis Yarbayı. Akşam, Espiye yakınlarında Yılgın Şahin Kampingde Mustafa’nın Yerinde konakladık.

Sabah Trabzon’a ulaştık. Doğruca sahil yolundan görünen Ayasofya (Fatih) müzesine girip gezdik. Atatürk Köşkü, Boztepe, Trabzon Kalesi ve müzesi de uğranılan ve görülen yerler oldu. Takiben Maçka  üzerinden Sümela Milli Parkı ve Manastırını gezdik. Gece Milli Parkta konakladık. Burada Sümela ve Sümelas ismiyle iki kamping var. Günlük 50,-- TL ücretli. (verilen hizmetle fiyat orantılı değil.)

SÜRMENE, OF ÇAYKARA VE UZUNGÖL
Ertesi sabah Sürmene, Of, Çaykara üzerinden Uzungöl’e gelerek eskiden Orman İşletme Müdürlüğünün Sosyal Tesisi iken Belediyeye devredilmiş olan ve özel kişilerce işletilen yerin güzel bahçesinde konakladık. Elektrik verdiler. Boş tesisin eklentilerinden yararlandık. Uzungöl 15-20 sene önce çok daha doğal ve tenha iken gölün her iki tarafı ev ve konaklama tesisleriyle doldurulmuş. Özellikle yayla tarafında beton evler gözü tırmalıyor. Genellikle Arap turistlere hitap ediyor. Derenin ve gölün etrafının taş duvarlarla çevrilmiş olması çok sevimsiz bir görüntü oluşturmuş. Ancak öğleden sonraları inen hareket halindeki sis bulutları bu olumsuzlukları unutturuyor.

Sabah Rize’ye geçip Kale ve Botanik Bahçesini gezdik. Bu bahçede çay içilmesini ve Rize’de pide yenilmesini (Huzur Pidecide) tavsiye edebiliriz. Müteakiben Ardeşen üzerinden Çamlıhemşin’e kadar yer yer çiseltili ve sisli havada Fırtına Deresini takip edip, geze geze gittik. Derede Rafting yapanların ve Karadeniz’e özgü tarihi taş ve tahta köprülerin resimlerini çektik.

GÜNÜBİRLİK GÜRCİSTAN
Akşam Hopa’ya geldik. Sabah otogardan kalkan otobüsle günübirlik Gürcistan’ın ikinci büyük şehri olan Batum’a geçtik. (Triptik ve yeşil kart sigortası yaptırmadan da araçla geçmek mümkünmüş). Bakımsız, ancak tarihi bir şehir. Sahil yolu civarındaki restorasyonlarla bir iki mahalleye Avrupai görüntü verilmiş. Kiliseleri çok süslü ve bakımlı. Restorasyona devam ediyorlar. Yakıt yarı yarıya ucuz. Restoranlar uygun fiyatlı. Türk işletmeci çok.  Çok Türkçe konuşan var. 1,-- TL = 1,-- Lari.

VE KARAGÖL
Akşam döndük ve Borçka’ya geçtik. Kamping yok. Yüksek debili ve haşmetli akan Çoruh nehri yanındaki Shell istasyonunda geceleyip, sabah 25 km’si asfalt, son 5 km’si toprak yayla yolundan Karagöl’e ulaştık. Bu 5 km, taşıtlarımızı 1. Ve 2. Vitesle yavaş gitmek zorunda bırakan bozuk, dar, ıslak bir yol. Karagöl;küçük, durgun, etrafı tamamen meşe, çam, kayın, gürgen cinsinde yüksek ağaçlarla çevrili bir göl. Doğa harikası bir yer. İnsana huzur veriyor, terapi yapıyor. Oksijeni bol. İçme suyu mükemmel. Öğleden sonra oluşan ve bir taraftan diğer tarafa koşturarak hızla geçen sis bulutları manzarayı sürekli değişken kılıyor ve ilgiyi çekiyor. İnsanı mest edecek kadar hareketli ve güzel. Otoparktan göl kenarına geçmeye akşam 20.00’den sonra izin veriyorlar. Elektrik bağlıyorlar. Küçük bir ahşap iskelesi ve iki kayık var. Kiralamak mümkün. Bizi çok etkileyen Türkiye’deki ender doğa mekanlarından birisi diyebiliriz.
Ertesi gün erken yola çıkarak Trabzon Akçaabat’ta Nihat Usta’nın yerinde yöresel yemeklerin tadına vararak Ünye’deki Gülen Kampinge tekrar geliyoruz. Sonraki gün Terme, Çarşamba, Samsun üzerinden ve sahil yolundan ayrılarak Çorum’a yöneldik. (Karadeniz sahil yolu, çok şeritli, kaliteli asfalttan yapılmış, genelde inişi çıkışı olmayan, doğru seyretmek için bol tünel içeren harika bir yol. En uzunu 4 km olan 25-30 tünelden geçtiğimizi tahmin ediyoruz. Karadeniz sahil boyu sıcak ve rutubetli, sürekli su kaybı yaşanıyor. Ancak içerlere girdikçe serinlik insanı kendisine getiriyor. Yaylalar serin ve kuru olmakla beraber genelde öğle sonraları sis ve çiseltili yağış yapıyor.)

ÇORUM, ALACAHÖYÜK
Çorum’da müzeyi, parkları gördük, bilgi aldık. Gece şehir içinde serinleyen hava ile birlikte insanlar cadde ve sokaklara çıkmışlardı. Biz de onlarla gezdik.

Ertesi gün öğleye kadar Alacahöyük’teki müze ve ören yerini dolaşıp, Alaca ilçesinden geçerek Boğazkale’ye ulaştık. Aşıkoğlu Kampinge karavanlarımızı yerleştirdik. Önce Boğazkale müzesini gezdikten sonra Yazılıkaya ve Hattuşşaş antik şehri ören yerlerini doya doya dolaştık. Hititlerin başkentinde Yazılıkaya’da, Hattuşşaş’da büyük tapınak ve diğer yerleşim yerlerindeki ayinleri, Yukarı İç Kale yerleşim yerlerindeki yaşantıyı, surlarda, aslanlı kapı, kral kapısı, yer altı geçidindeki savaşları yani 4000 yıl önceki yaşananları hayal etmeye çalıştık. Burası Anadolu’da bugünkü anlamda ilk devlet kurmuş insanların başkenti, kral ve tanrılarının oturduğu yer idi. Etkilendik.

Boğazkale’de iyi niteliklere sahip Aşıkoğlu Kamping dışında 2 adet daha kamping bulunmaktadır.
Ertesi gün öğleye doğru Kırıkkale üzerinden Ankara’ya vasıl olduk.
14 gün süren 2500 km yol kat ettiğimiz bu gezi bizde hoş anılar bıraktı.
( 11.08.2011 )


Taşucu'ndan Eğirdir'e...

ERDEN ERKAM

Sevgili Kampçı Dostlar,
Bu yıl yaza “Hoş geldin”  gezisine  güneyden başlamak istedik. Serde Adanalı'lık olduğundan ilk hedefimiz olan Akçakıl Kamping’e doğru yolculuğumuza Adana üzerinden başladık. Güzel Adana kebaplarının tadını çıkardıktan sonra Taşucu - Akçakıl'a merhaba dedik. Sahibi Yılmaz Karaarslan. Büyük oğlu Taylan da işletmede. Yetkili Saha Müdürü  Yüksel Ekici, Saha Görevlisi ise "joker" Okan. Burada hemen şunu belirtmek isterim ki başta Yılmaz Bey olmak üzere tüm görevliler bir isteğiniz, bir sorununuz olması durumunda anında yardımcı oluyorlar.

Deniz ve Tesisten söz etmeyeceğim; gerçekten güzel ve temiz. Önümüzdeki bayram buraya gelmek iyi bir tatil anlamına gelir düşüncesindeyim. Eğer yolunuz buraya düşerse mutlaka  -diğer yemeklerinin yanı sıra-  İsmail ustanın "roka salatasını" tatmanızı öneririm.
Bu yılki fiyatlar - karavan (iki kişi) - 30.00 TL. +1 kişi 15.00 TL. (Derneğimizin verdiği Uluslararsı CCI Kartı olanlara %10 indirim uygulanıyor.)

Ellerine sağlık Süleyman Usta
Ankara'dan Taşucu'na giderken çekme karavanımın fren sisteminde arıza oluştu.Taşucu’na 2-3 km kala - Silifke istikametinden gelirken- Başaran Tamir ve Bakım Servisinde durdum. Şunu söylemeliyim ki her marka aracın test cihazı ile arıza tespitini yapabiliyorlar.Kısacası çekme karavanımın arızasını Akçakıl'a üç-dört kez gelerek gerçekten sağlıklı bir şekilde tamir etti, Süleyman Çalık. Hatta son gün Akçakıl'dan ayrılacakken gelip son bir kez kontrol etmeyi de ihmâl etmedi. Kendisine teşekkür ediyorum. Ayrıca titizliği ve efendiliğine de eklemeliyim.
Ve şunu da eklemeliyim ki ödediğim para şaşırtıcı derecede normaldi. Ellerine sağlık Süleyman ustam...
(Gerekmesin ama aklınızda olsun.www.basaranotoservisi.com)
( 26.07.2011 )

Side’ye yolunuz düşerse..
Side'ye yolunuz düşerse mutlaka bu kebapçı- restorana gitmenizi öneririm. Atmosferi, yemekleri, servisi güzel ve fiyatları uygun. Daha fazla birşey söylememe gerek yok gerçekten.
Cihan PideKebab Restoran - Yalı Mahallesi Side Bulvarı Hanay Apt yanı 1071.sokak  Side.
0242 753 69 69 - 753 48 37 Ayrıca "freepıckup servisi" var. Yani telefon edin, gelip alıyorlar.
Ve sabah yolunuz düşerse nefis bir "öksüz doyuran" mercimek çorbasını da içebilirsiniz!
( 07.08.2011 )

Eğirdir’de uzun tatil
Akçakıl Kamping’de, Mersin'de yerleşik bir Alman kampçıyla tanıştım. Bana Eğirdir Altınkum Kamp alanından söz etti. Gittik. Kamp Sorumlusu Yasin Çetinkaya ile tanıştık, çok ilgi gösterdi. Görevli arkadaşları Murat Ergüler ve diğer görevli arkadaşların yardımlarıyla çekme karavanımızı yerleşik düzene getirdik.

Yasin bey özellikle kampın tuvalet ve duş temizliğine özen göstererek güleryüzlü ve herkese yardımcı olmağa çalışan bir kimse.Gelen kampçılara duş ve tuvaletin birer anahtarı veriliyor. Çadırcılar ve günübirlikçiler yan sahada. Kamp alanı ağaçlıklı. Havada nem yok. Antalya'nın sıcağından sonra burası gerçekten harika. Burada Fikret ve ŞadanÖzkurt ile karşılaştık. FICC Barcelona Rally'sine katılmış olanlardan. Nisan ayında gelmişler ve halâ buradalar. Ayrıca Fethiye'nin Yeşilüzümlü kasabasında ikamet eden Alman asıllı Ayşe ve Hakan çifti de tatillerini burada geçiriyorlar.


Hafta sonları dışında kamp alanı sakinliğini koruyor. Görevli arkadaşlar ise sürekli düzeni sağlıyorlar. İki aile daha var; Alanya ve  Antalya’dan. Onlar da burada Nisan-Kasım arası kalıyorlar. Burası gerçekten güzel ve Ankara'ya yakın sayılır. Görülmesi gereken bir kamp alanı diye düşünüyorum.  Ayrıca ytong bungalovlar var. İki kişilik-duşlu-tuvaletli olanların günlüğü 25.00 TL. çadır sanırım. 10.00 TL. Karavan, elektrik dahil, 20.00 TL.. İyi ki gelmişiz
Eğirdir Altınkum Kamp :Altınkum Mahallesi 2. Cadde No. 30 – Eğirdir  Tel : 0246 311 48 57
(Eğirdir'e girişte zabıta noktasında sola girilip doğru aşağı inilince kamp alanına varırsınız).
( 11.08.2011 )

 

 

 
© 2010 Türkiye Kamp Karavan Derneği